Sayfalar

Pağaç tarifi Mutfağım ERZURUM Yemek Tarifleri 06 Kasım 2012

FV Sayfamızda  Pağaç yemeği Yemek ERZURUM yemek tarifleri, ERZURUM yemekleri PIRASA  Nasıl Pişirilir Konu Hakkında bilgiler blogumuzda ..Pağaç Yemek tarifi Malzeme Listesi:
*************************************
Hamuru için;
1lt. süt
200 gr. yoğurt kaymağı
2 tatlı kaşığı yaş maya
aldığı kadar un
Harcı için;

750 gr. kıyma
1 adet soğan
1 lt. süt tencerede ısıtılır. Bir kaseye ılınmaya başlayan sütten iki kaşık kadar eklenir ve bu sütte yaş maya eritilir. Tenceredeki ılıyan sütün üzerine sıvı yağı ilave edilir. Süte eriyen yaş maya ve 200 gr. kadar da kaymak eklenir. Harç karıştırılmaya başlanırken kepçeyle dolu dolu iki ölçü un koyulur. Harç karıştırılarak hamur haline getirilir. Hamura bir kepçe daha un ilave ederek yoğurmaya devam edilir. Tencerenin üzeri kapatılarak hamur dinlenmeye bırakılır.
Pağaçın harcı için kıyma ve ince kıyılan soğana tuzu, karabiberi serpilir, bir büyük kaşık tereyağı ilave edilerek kısık ateşte kavrulur.
Mayalanıp yumuşacık kabaran hamur yağlanan yuvarlak cam bir fırın tepsisine yayılır ve bir süre fırnın sıcağında bekletilir. İyice kabarınca 250 dereceye ayarlanan fırında kızartılır.
Kızaran pağaç hamurunun üzerindeki kıtır kabuğu dikkatlice kesilerek açılır. Pağaçın ortası el yordamıyla oyulur ve çıkan kısım bir tepsiye kıyılır. Kıymalı harç aynı tepsiye alınarak pağaçın içiyle karıştırılır. Tüm karışım pağaçın ortasına doldurulur ve kesilen kapak yeniden yerine oturtulur. Pağaç servise hazırdır.

*************************************

Pağaç yemeği Kaynak : Kanald Mutfağım, Daha Fazla Yemek Tarifi Bilgisine kanald.com.tr/Mutfagim web adresinden ulaşabilirsiniz...

Hiç yorum yok: